Princíp komplexnej múzickej výchovy smeruje k aktivite a tvorivosti. Zaujímavou formou boli žiakom prípravného ročníka hudobného odboru predstavené husle a gitara, ktoré sa v našej škole vyučujú.
J. S. Bach, J. Haydn, W. A. Mozart - vynikajúci hudobní skladatelia, ktorí husliam venovali podstatnú časť svojho diela - práve títo menovaní skladatelia boli aj aktívnymi huslistami.
Predchodcom huslí je stredoveká rubeba. Najstaršie dochované husle vyrobil Andrea Amati (v Cremone v r. 1564 ), ale asi najznámejšie husle ,,Le Messie" (známe tiež ako ,,Salabue") vyrobil v r. 1716 Antonio Stradivari. Nikdy sa na nich vraj nehralo a v súčasnosti sú vystavené v Oxforde. Husle sú dôležité pre veľa hudobných štýlov: folková hudba, pop, tango, rómska hudba a v menšej miere aj rock a jazz.
Ďalším strunovým brnkacím hudobným nástrojom je gitara. Pôvod je zaznamenaný v Prednej Ázii, kde prvý hudobný nástroj podobný gitare tzv. kinor bol pozorovaný u Sumerov. Podľa názoru niektorých historikov vznikla gitara v stredovekom Španielsku.
Vďaka p. učiteľovi Jozefovi Knézlovi a jeho žiakom: Hugovi Bórikovi a Marekovi Mikitkovi nemuseli žiaci PHV cestovať za poznávaním tohto hudobného nástroja až tak ďaleko (do Španielska), pretože mali možnosť priamo v našej ZUŠ vidieť, počuť a prakticky si aj vyskúšať gitaru akustickú i elektrickú.
Pán učiteľ Slavomír Kaliňák so svojimi žiakmi: Michaelou Surdeníkovou a Denisou Jakočkovou oboznámil žiakov prípravného ročníka nielen s husľami, ale aj violou, violončelom a kontrabasom.
Oboznámenie sa konalo v dňoch 17. - 19. januára 2012.
Týmito hudobnými nástrojmi sa ukončilo predstavovanie nástrojov pre žiakov prípravného ročníka hudobného odboru z triedy p. učiteľky Daše Izsófovej, ktorí už od februára, teda v druhom polroku budú mať podľa vlastného výberu aj praktické hodiny z daného nástroja, kde ďalšie spoznávanie a vyludzovanie prvých tónov bude určite krásnym zážitkom.