Výtvarný odbor Z akcií žiakov a učiteľov výtvarného odboru

VÝTVARNÝ ODBOR

Úlohou výtvarného odboru je vštepiť záujemcom o výtvarné umenie techniky kresby, maľby, grafiky, modelovania, priestorovej tvorby a dekoratívnej činnosti. Poskytuje veľa možností na všestranné rozvíjanie výtvarného nadania.

Hlavnú podstatu výtvarných zručností predstavuje hlavný predmet výtvarného odboru – kresba, ktorá tvorí základ pre všetky ostatné výtvarné činnosti. K technikám tejto východiskovej disciplíny sa radia kresby, ktoré sa vyznačujú suchou (ceruzka, hrudka, uhlík) a mokrou (pero, štetec, drievko) stopou.

maľbe žiaci získavajú základy študijnej a voľnej maliarskej tvorby vo všetkých technikách. Svoje miesto tu má hľadanie a objavovanie netradičných postupov a riešení výtvarného problému a tvorivý experiment.

grafickej tvorbe žiaci nadobúdajú znalosti a technické zručnosti pri práci s technikami tlače z výšky (linoryt, drevoryt), hĺbky (papieroryt, suchá ihla) a plochy (monotypia, tlač z koláže).

Ťažiskom v predmete modelovanie je práca s keramickou hlinou a glazúrami. Žiaci sa venujú voľnej i študijnej plastike a reliéfu, ale aj tvorbe rôznych dekoratívnych a úžitkových predmetov. Patrí sem aj experimentovanie s priestorovou tvorbou v podobe inštalácií väčších objektov.

Náplňou dekoratívnych činností je práca s rozličnými postupmi dekoratívneho umenia, kde všetky výtvarné prostriedky podporujú účinok formotvorných elementov cez výtvarné hry, až po zvládnutie rôznych foriem propagačného umenia.

Žiaci majú možnosť prezentovať sa aj na výstavách a súťažiach doma i v zahraničí.

Vyučujúci výtvarného odboru:

Mgr. Vladimír Makara

Mgr. Viera Guzlejová Skalková

O akciách žiakov a učiteľov výtvarného odboru sa dočítate v kapitole "Z akcií žiakov a učiteľov výtvarného odboru".