MENU

FAQ

Dôležité informácie pre rodičov, ako aj potencionálnych záujemcov o štúdiu v ZUŠ na jednotlivých odboroch

Touto web stránkou  ponúkame odpovede na časté a dôležité otázky, týkajúce sa štúdia, vyučovania, dochádzky a spôsobu financovania.

Stránku budeme priebežne aktualizovať.

 

Čo je treba vedieť o ,,školnom?

Presný názov pre ,,školné je príspevok na čiastočnú úhradu výdavkov na štúdium v základnej umeleckej škole. Jeho výšku určuje Všeobecne záväzné nariadenie mesta Svidník č. 1/2017 z 15. apríla 2017 o určení výšky príspevku na čiastočnú úhradu výdavkov na štúdium v základnej umeleckej škole a na čiastočnú úhradu nákladov spojených s činnosťou centra voľného času. Výšku "školného" teda neurčuje riaditeľ ZUŠ a ani nie je v jeho kompetencii  odpúšťať, či meniť ho. Z vážnych dôvodov (hmotná núdza, a pod.) môže zákonný zástupca žiaka požiadať vedenie ZUŠ o zníženie, príp. odpustenie úhrady "školného". Číslo účtu pre platbu školného je: IBAN: SK98 0200 0000 0016 6905 5358

,,Školné sa platí raz za školský polrok (za 4 a za 6 mesiacov), z vážnych dôvodov možno adresovať riaditeľovi školy písomnú žiadosť o splátkový kalendár. Rozdelenie a termíny splátok určuje riaditeľ školy.

V prípade, že zákonný zástupca neuhradí ,,školné, riaditeľ školy môže žiakovi predčasne štúdium ukončiť k 31. januáru alebo k 30. júnu daného kalendárneho roka (podľa: §7 ods. 2, 324/2008 Z. z. Vyhláška Ministerstva školstva Slovenskej republiky zo 6. augusta 2008 o základnej umeleckej škole) - a ,,školné bude ZUŠ nútené vymáhať súdnou cestou.

 

Je možné použiť vzdelávacie poukazy ako kompenzáciu k príspevku na čiastočnú úhradu výdavkov na štúdium?

Vzdelávací poukaz slúži na financovanie záujmového vzdelávania poskytovaného školami a školskými zariadeniami (zdroj:https://www.minedu.sk/vzdelavacie-poukazy/)

Základná umelecká škola poskytuje najmä umelecké vzdelanie - toto vzdelávanie pozostáva z povinných, voliteľných a nepovinných vyučovacích predmetov, ku ktorým sú učebné osnovy a teda je odlišné od záujmového vzdelávania, ktorého charakteristiku nájdete v § 9 ods. 4 nariadenia vlády SR č. 630/2008 Z. z. 

Nie je teda možné vzdelávacím poukazom kompenzovať výšku príspevku na čiastočnú úhradu výdavkov na štúdium.

 

Ako sa pripraviť na prijímacie skúšky?

Hudobný odbor - uchádzač by mal mať pripravenú aspoň jednu ľubovoľnú pieseň, ktorú zaspieva. V rámci prijímacích skúšok ďalej uchádzač tlieskaním opakuje rytmické vzorce, rozpoznáva vyšší a nižší tón zo zahranej dvojice, určuje počet počutých tónov, prípadne rozpoznáva náladu durového a molového kvintakordu. Skúšobná komisia prihliada na vek a schopnosti uchádzača.

Tanečný odbor - uchádzač by mal mať pripravenú aspoň jednu ľubovoľnú pieseň, ktorú zaspieva. Skúšobná komisia preveruje rytmické, sluchové a fyzické danosti uchádzača. Odporúča sa prísť v pohodlnom oblečení, v ktorom sa dá cvičiť. 

Literárno-dramatický odbor - uchádzač by mal mať pripravenú recitáciu ľubovoľnej poézie, či prózy (ideálne naspamäť), a tiež ľubovoľnú pieseň, ktorú zaspieva.

Výtvarný odbor - na prijímacích skúškach sa kladie dôraz na kreativitu a fantáziu uchádzača, ktorú prejaví v kresbe, či maľbe. Pre prijímacie konanie je potrebné doniesť 1 ks maľby, kresby so sebou.

 

Čo sa financuje z dobrovoľného príspevku do RZ (RZ - rodičovské združenie)?

Rodičovské združenie pri ZUŠ sa v roku 2019 pretransformovalo na Občianske združenia "Rodičia deťom pri ZUŠ vo Svidníku". Dobrovoľným príspevkom do RZ pomáhate financovať napr. nákup pomôcok, prepravu žiakov na súťaže a podujatia, štartovné na súťaže, ubytovanie a stravovanie na podujatiach, tvorbu rekvizít, či skvalitňovanie vybavenia tried. Výška poplatku je 20 €, žiaci v hmotnej núdzi a prípravných ročníkov platia 10 €. Do RZ môžete prispieť aj väčšou sumou vo forme daru, od roku 2021 aj 2 % zo svojích daní. V prípade, že zašlete relevantné potvrdenie o odovzdaní 2 % zo svojích daní v prospech RZ, bude Vaš syn/dcéra (1 rodič 2% dane / 1 dieťa z rodiny) oslobodený od poplatku za daný kalendárny rok.

Číslo účtu RZ je SK39 0900 0000 0051 6291 7906


Prečo je potrebné používať variabilný symbol pri platbe príspevku na čiastočnú úhradu nákladov spojených so školným ("školné")? 
Každý žiak, ktorý študuje na našej ZUŠ má počas štúdia pridelený vlastný originálny variabilný symbol, vďaka ktorému medzi stovkami ďalších najľahšie identifikujeme úhradu "školného ako aj rodičovského príspevku". Tento symbol sa nemení počas celej dĺžky štúdia žiaka
. Ak variabilný symbol nie je použitý, prípadne je napísaný nesprávne, platba nemusí byť zaevidovaná a môže prísť k nedorozumeniam. V prípade, že ste Váš variabilný symbol stratili, alebo ste použili nesprávny symbol, kontaktujte triedneho pedagóga, alebo vedenie školy a symbol Vám zašleme. 

 

Prečo žiadame Vás rodičov, aby ste v priebehu vyučovania trávili čas mimo budovy školy?

Určite je väčším komfortom vedomie, že Vaše dieťa a jeho spolužiaci na chodbách školy neprídu do kontaktu s cudzími a neželanými osobami, než by ste museli vysedávať na chodbe. Pedagóg, ktorý vyučuje napr. v triede č. 6 vôbec nemusí poznať rodičov žiakov pedagóga z triedy č. 22 a pod., a tak vôbec netuší, či osoba na chodbe je rodič alebo niekto, kto tam nemá čo robiť. Pomôžte nám postarať sa o bezpečnosť Vašich detí, ich a školského majetku tým, že školské chodby budú prehľadné.

 

Prečo nemôžu mať všetci žiaci vyučovanie medzi 14.00 a 16.00 hod?

Vyučovanie na základnej umeleckej škole prebieha najmä poobede, keď sa žiakom skončí vyučovanie na základných a stredných školách.  Vo väčšine prípadov dostávajú prednosť v skorších hodinách popoludní mladšie deti, aby počas jesenných a zimných mesiacov mohli chodievať domov, kým je svetlo. Ďalším dôvodom je, že menšie deti mávajú v školách aj kratšie vyučovanie a teda môžu prísť skôr. Starší žiaci sú už podstatne samostatnejší  a rodičia sa na nich môžu ľahšie spoľahnúť, že prídu domov aj z neskoršieho vyučovania. Dôležitá je aj odkázanosť mimomestských žiakov na autobusové spojenie. 

Najdôležitejšie však je položiť si otázku, čo očakávate od štúdia na základnej umeleckej škole. Ak úprimne chcete dať svojmu dieťaťu umelecké vzdelanie, čas vyučovania bude pre Vás menej dôležitý.

 

Aký je rozdiel medzi záujmovým krúžkom a vyučovaním na základnej umeleckej škole?

Často sa nám stáva, že rodičia sa na nás obracajú so záujmom prihlásiť dieťa na jeden z našich „krúžkov“. Základná umelecká škola Vám však ponúka viac - UMELECKÉ VZDELANIE! Záujmové krúžky majú totiž podľa §9 ods. 4 nariadenia vlády SR č. 630/2008 Z. z.  odlišný obsah od učebných osnov povinných, povinne voliteľných a voliteľných predmetov. A práve tieto predmety ponúkame my. V základnej umeleckej škole sa z prváka napr. na flaute stane raz druhák, tretiak a nakoniec absolvent, ktorý získava primárne, či nižšie sekundárne umelecké vzdelanie s adekvátnym potvrdením o absolvovaní štúdia (vysvedčením) až do úrovne, ktorá je požadovaná v rámci prijímacích pohovor na stredné, či vysoké školy umeleckého a pedagogického zamerania. V tom ho vedú profesionálni umelci – pedagógovia s riadnym vyšším stredným ako aj vysokoškolským vzdelaním.

 

Prečo je potrebné chodiť na hudobnú náuku?

Hudobná náuka („teória“) je povinný predmet a žiaci na základnej umeleckej škole postupujú z ročníka do ročníka a zdokonaľujú svoje umelecké schopnosti ruka v ruke s teoretickými vedomosťami: čítanie nôt, ovládanie rytmu, či znalosť historického kontextu preberaného diela. Každý z profesionálnych umelcov, ktorý ich učí, teóriu poriadne ovláda a vďaka týmto znalostiam dokáže podávať kvalitný umelecký výkon.  A tiež žiak ovládajúci teóriu napreduje oveľa rýchlejšie a naučí sa oveľa lepšie hrať na svojom obľúbenom nástroji. Je to podobné, ako napr. v autoškole, kde ani Vy si nemôžete získať vodičské oprávnenie len na základe Vašich jázd.

 

Prečo je dôležité cvičiť a pripravovať sa na hodiny?

Nikto sa nenaučí hrať napr. na gitare, písať, či čítať noty len na základe návštevy hodín nástrojovej hry v umeleckej škole. Manuálne zručnosti, sluchové schopnosti, hra naspamäť atď. si vyslovene vyžadujú domácu prípravu – treba cvičiť a učiť sa. Ak máte úprimný záujem dať svojmu dieťaťu kvalitné umelecké vzdelanie, dbajte o to, aby malo dostatok času pripravovať sa na hodiny.Spomeňte si na množstvo nakreslených "vlniek, kruhov a čiar", keď ste mali doma prváčika ZŠ.

 

Ako požiadať o prerušenie, či predčasné ukončenie štúdia?

V oboch prípadoch je potrebné adresovať riaditeľovi/riaditeľke školy písomnú žiadosť. Je dôležité všimnúť si rozdiel medzi prerušením (jedná sa o dobu určitú – do konca školského roka, žiak do školy znovu nastúpi a škola s jeho opätovným zaradením počíta) a predčasným ukončením (žiak nebude v štúdiu pokračovať a nezíska doklad o vzdelaní). Žiadosť musí tiež obsahovať meno žiaka, dátum narodenia, ročník a meno triedneho pedagóga, ktorého triedu navštevuje. Žiadosť musí byť podpísaná.

Novinky

Kontakt

  • Základná umelecká škola UL. Komenského 807/27, Svidník
    Komenského 807/27, 089 01 Svidník
  • +421 915 975 393, 054 75 21 129

Fotogaléria